Zanim zarejestrujesz firmę

zastanów się nad takimi kwestiami jak:

FORMA PRAWNA DZIAŁALNOŚCI

Pamiętaj, że wybór formy prawnej działalności, będzie miał ogromny wpływ na koszty jej założenia a później prowadzenia, na wysokość podatków i składki ZUS, oraz na to jaką będziesz ponosił odpowiedzialność za ewentualne zobowiązania.

Masz do wyboru:

  • jednoosobową działalność gospodarczą,
  • spółkę cywilną,
  • spółkę jawną,
  • spółkę partnerską,
  • spółkę komandytową, komandytowo akcyjną,
  • spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • spółkę akcyjną.

Każda z tych form ma swoje wady i zalety. Z przyjemnością opowiemy Ci na czym polegają różnice.

FORMA OPODATKOWANIA FIRMY

Odpowiednie dobranie formy opodatkowania firmy będzie w przyszłości rzutowało na wysokość podatków jakie będziesz płacił. Nie z każdej formy opodatkowania można skorzystać. Ma na to wpływ wiele czynników m. in branża w jakiej działasz, prognozowane przychody, czy forma prawna.

  • Najczęściej stosowana jest skala podatkowa
  • Dla niektórych bardziej korzystny jest podatek liniowy.
  • Ponadto można wybrać zryczałtowaną formę opodatkowania, do której zalicza się ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub karta podatkowa

Musisz sam dokonać wyboru w oparciu o rzetelne informacje.

RODZAJ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

Wierzę, że otwierając firmę wiesz już konkretnie w jakiej branży zamierzasz działać. Powinieneś jednak dokładnie określić jej rodzaj, stosując informacje z Polskiej Klasyfikacji Działalności gospodarczej – PKD. Dopasowanie odpowiedniego kodu PKD to jeden z obowiązków ciążących na przedsiębiorcy. Wybór ten wpisujesz podczas wypełniania wniosku do CEIDG lub sporządzając umowę spółki kapitałowej.

Jeśli ustalenie właściwego kodu PKD sprawia Ci problem, możemy razem przeanalizować zawartość klasyfikacji

PROWADZENIE DOKUMENTACJI

Księgowość możesz prowadzić samodzielnie, w tradycyjnym biurze, lub w biurze internetowym. Decyzji nie musisz podejmować od razu. Sprawa wymaga głębszego zastanowienia, wszak powierzasz do biura firmowe tajemnice. Zwróć uwagę czy biuro które chcesz wybrać posiada odpowiednie doświadczenie oraz kompetencje. Sprawdź czy posiada wystarczające ubezpieczenie. Nie bez znaczenia jest również sposób dostarczania dokumentów jak i komunikacji z biurem.

Jeśli chcesz podjąć współpracę z naszym biurem

FORMALNOŚCI

Gdy już ustalisz w jakiej formie będziesz chciał prowadzić firmę, podejmiesz decyzję co do formy jej opodatkowania, określisz odpowiednie kody PKD, pozostaną Ci tylko, lub aż, formalności związane z rejestracją firmy. W przypadku zakładania jednoosobowej firmy lub spółki cywilnej zgłoszenia dokonasz na druku CEIDG. Będzie on jednocześnie zgłoszeniem Twojej firmy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Głównego Urzędu Statystycznego oraz Urzędu Skarbowego. Można do niego dołączyć również zgłoszenie rejestracyjne do VAT, czy zgłoszenie Ciebie do ubezpieczeń społecznych. Pozostałe formy prawne wymagają zgłoszenia w Krajowym Rejestrze Sądowym, w czym też możemy Ci pomóc.

Chętnie pomożemy Ci w poskramianiu wszelkich urzędowych druczków